Sok i dżem z owoców czarnego bzu
Wiosną mogliśmy się cieszyć obfitością delikatnych i pachnących jasnych kwiatów bzu czarnego i robić z nich napary i odwary. Późnym sierpniem przyszedł czas na zbiór dojrzałych zdrowych owoców, które nadal można zbierać. Właściwości zdrowotne ma również kora, korzenie i liście bzu czarnego.
Owoce czarnego bzu, bogate w witaminę C, witaminy z grupy B, karotenoidy i sole mineralne działają przeciwbólowo, napotnie, moczopędnie i przeczyszczająco.
Na soki, napary i odwary z czarnego bzu zbierajmy tylko dojrzałe, zdrowe i błyszczące owoce.
Sok z czarnego bzu jest gęsty i ma intensywną barwę. Do szklanki wystarczy nalać niewielką ilość soku, a następnie rozcieńczyć go wodą.
Dżem z tego przepisu uzyskujemy z odciśniętych z soku owoców. Można powiedzieć, że jest on niejako produktem ubocznym uzyskanym podczas robienia soku. Niemniej jednak jest bardzo smaczny i również korzystny dla zdrowia. Zawiera drobne pestki, co niektórym może przeszkadzać.
SKŁADNIKI
- 2 kg owoców bzu czarnego
- 1,5 kg cukru
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Owoce myjemy. Umieszczamy w garnku i zagotowujemy mieszając. Po krótkim czasie powinny popękać i puścić sok.
Owoce odcedzamy i odciskamy, tak aby uzyskać jak największą ilość soku, który następnie przelewamy przez sito. Otrzymany płyn zagotowujemy i dosypujemy do niego 1 kg cukru. Mieszamy do rozpuszczenia. Gorącym sokiem z czarnego bzu napełniamy wyparzone butelki.
Odciśnięte owoce podgrzewamy, mieszamy z 500 g cukru i chwilę gotujemy. Gorącymi dżemem napełniamy słoiki i od razu zakręcamy.
Komentarze