Słodka świąteczna choinka
Są ciasta, bez których święta nie miałyby swojego uroku. U nas do takich ciast należą głównie tradycyjne wypieki: sernik, rolada makowa, korzenny piernik i lukrowane pierniczki.
Na naszym stole od kiedy pamiętam zawsze w Święta Bożego Narodzenia był tort z okazji jubileuszu obchodzonego przez moich rodziców. W tym roku będzie to tort o niecodziennym wyglądzie i o kształcie nieodłącznie kojarzącym się z grudniowymi świętami. Tort z puszystego ciasta biszkoptowego z dużą ilością kremu częściowo obłożony plastyczną masą cukrową. Słodka choinka w jest nie tylko smaczna, ale jest również niewątpliwą ozdobą świątecznego stołu. Różnej wielkości białe gwiazdki zrobione z masy cukrowej mogą dekorować choinkę, a rozsypane na świątecznym obrusie wprowadzą do domu śnieżny zimowy nastrój.
Tort przełożony jest kremem maślanym, który jest na tyle mocny, że doskonale utrzymuje ciężar wysokiego tortu zajmującego stosunkowo niewielką powierzchnię.
SKŁADNIKI
biszkopt na dolną część tortu
(forma 17 cm)
(forma 28 cm)
(forma 17 cm)
- 3 jajka
- 80 g cukru
- 70 g mąki pszennej
- 30 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
(forma 28 cm)
- 6 jajek
- 160 g cukru
- 140 g mąki pszennej
- 70 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
- 3/4 szklanki słabej herbaty
- sok z połowy cytryny
- pół łyżeczki cukru pudru
- łyżka rumu
- 8 jajek
- 1,5 szklanki cukru
- 800 g masła
- 25 ml wrzątku
- 1,5 łyżeczki żelatyny
- 35 g glukozy
- 270 g cukru pudru
- olej kokosowy
- czerwony barwnik spożywczy do masy cukrowej na obłożenie tortu
- zielony barwnik spożywczy do zabarwienia kremu na choinkę
- żółty barwnik spożywczy do zabarwienia gwiazdki
- perełki cukrowe w kolorze złotym i srebrnym
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Składniki na biszkopt powinny mieć temperaturę pokojową. Biszkopty możemy upiec dzień wcześniej, aby można je było łatwiej pokroić.
Dokładnie oddzielamy żółtka od białek. Mikserem na najwyższych obrotach ubijamy białka ze szczyptą soli pod koniec ubijania stopniowo dosypując cukier. Dokładamy po jednym żółtku jak najdłużej miksując. Dosypujemy po łyżce przesianych mąk delikatnie mieszając łopatką.
Natłuszczamy same spody form i wlewamy do nich ciasto.
Biszkopty pieczemy w nagrzanym piekarniku w temperaturze 170°C przez 40 minut (do suchego patyczka). Kiedy wystygną dzielimy każdy z nich na trzy blaty.
Jajka z cukrem ubijamy w pojemniku w kąpieli wodnej przez około 15 minut. Zdejmujemy pojemnik znad pary i nadal miksujemy tak długo, aż masa całkowicie ostygnie. Miksujemy masło i do masła dokładamy po łyżce ostudzonej masy. Miksujemy dość długo do czasu uzyskania gęstego jednolitego kremu. Przed przełożeniem każdego blatu kremem pamiętajmy o nasączeniu ich ponczem, który otrzymamy łącząc składniki.
Blaty biszkoptu pieczonego w małej formie przekładamy kremem i rozprowadzamy krem na bokach i górze tortu. Tort schładzamy w lodówce.
Resztę kremu dzielimy na dwie części. Jedną zabarwiamy poprzez dodanie zielonego barwnika.
Żelatynę zalewamy wrzątkiem i nad gorącą parą mieszamy do rozpuszczenia. Do rozpuszczonej żelatyny wsypujemy glukozę i krótko, ale dokładnie mieszamy. Odstawiamy do ostudzenia, a później zagniatając łączymy z przesianym cukrem pudrem na jednolitą plastyczną masę.
Odkładamy część masy na gwiazdki, a ponieważ masa szybko wysycha owijamy ją w folię spożywczą. Do pozostałej dodajemy czerwony barwnik i dalej zagniatamy. Zabarwioną masę cukrową cienko wałkujemy na blacie posmarowanym olejem kokosowym. Układamy ją na cieście (krem nie powinien być całkowicie schłodzony) i wygładzamy dłonią górę, a następnie boki tortu. Wstawiamy tort do lodówki. Z odłożonej białej masy wycinamy gwiazdki. Kawałek białej masy barwimy na żółto i robimy gwiazdkę na czubek choinki.
Duży biszkopt tniemy na trzy blaty. Kubkami, szklankami i przy pomocy noża wycinamy krążki o coraz mniejszych promieniach. Część biszkoptu prawdopodobnie nie zostanie wykorzystana (w zależności od wielkości wycinanych krążków).
Rozprowadzamy krem na środkowej części tortu obłożonego plastyczną masą cukrową. Układamy największy krążek, nasączamy go i pokrywamy kremem. To samo robimy z kolejnymi biszkoptowymi krążkami. W czasie ich układania możemy w środek tortu z góry wbić patyczek do szaszłyków. Ułożony stożek pokrywamy kremem. Zielonym kremem napełniamy rękaw cukierniczy z gwiazdkową tylką i wyciskamy krem tworząc gałązki choinki.
Posypujemy cukrowymi perełkami, umieszczamy gwiazdki na torcie i wkładamy tort do lodówki.
Zaraz po wyjęciu z lodówki krem jest dość sztywny. Trzeba go wyjąć z lodówki co najmniej pół godziny przed jedzeniem. W tym czasie może stać na świątecznym stole.
Krojąc górną część tortu najwygodniej jest podzielić ją poziomo na trzy warstwy jak na jednym z powyższych zdjęć. Na krótkim filmiku pomysł od #beko na sprytne pokrojenie tortu lub ciasta:
Przepis bierze udział w konkursie #ciastojakzobrazka
Komentarze