Tort z ananasem
Tort z ananasem zatopionym w kremie z naturalną dekoracją imitującą kwiaty jest puszysty i delikatny w smaku.
Słodkich domowych wypieków nie jestem sobie w stanie odmówić, bo to co słodkie poprawia humor i jest źródłem energii. Do cukru podchodzę tak jak do wszystkiego innego z umiarem, rozsądkiem i z głową nie zapominając, że najlepszym źródłem cukrów są produkty naturalne.
Przygotowywane w domu torty i ciasta zdecydowanie różnią się od kupnych przede wszystkim smakiem, brakiem zbędnych dodatków i oryginalnym wyglądem.
Kwiatowa dekoracja mojego tortu, to przede wszystkim pokrojony w plastry suszony owoc ananasa. Takie kwiaty można przygotować wiele dni wcześniej niż tort. Liście kandyzowane, gotowane w syropie z dużą ilością cukru, które zdobią tort są błyszczące i wystarczająco sztywne, aby odpowiednio ułożyć je na torcie. Są wśród nich liście ananasa, mięty, jest nawet por, rozmaryn i liście kalafiora. Nasączone cukrem liście służą do ozdoby, chociaż warto spróbować kandyzowanego pora i rozmarynu, bo ich smak jest dość ciekawy.
biszkopt:
- 6 jajek
- 16 dag cukru białego Królewski
- 14 dag mąki pszennej
- 7 dag mąki ziemniaczanej
- pół szklanki herbaty
- łyżka soku z cytryny
- pół łyżeczki cukru wanilinowego
- kieliszek spirytusu
- 2 łyżki zalewy ananasa z puszki
- 1 litr schłodzonej śmietany kremówki 36%
- 250 g schłodzonego sera mascarpone
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego
- łyżka cukru pudru Królewski
- ananas z puszki
- liście, np. ananasa, pora, mięty, rozmarynu, kalafiora
- 1,5 szklanki wody
- 1,5 szklanki cukru białego Królewski do kandydowania liści
- około 30 sztuk suszonych plastrów ananasa (opis suszenia w poprzednim poście)
- płatki migdałów
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1. Składniki na biszkopt powinny mieć temperaturę pokojową.
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 170°C. Mikserem na najwyższych obrotach ubijamy białka na sztywno uważając, aby ich nie przebić. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier. Dokładamy po jednym żółtku jak najdłużej miksując. Dosypujemy po jednej łyżce przesianej mąki delikatnie mieszając łopatką.
Natłuszczamy tylko spód formy. Wypełniamy formę ciastem i pieczemy w nagrzanym piekarniku w temperaturze 170°C przez 40 minut. Biszkopt zostawiamy do ostudzenia w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami.
Kiedy ostygnie obkrawamy boki ostrym nożem i wyjmujemy z formy.
2. Przygotowujemy poncz łącząc w szklance składniki.
3. Miksujemy na najwyższych obrotach śmietanę kremówkę, tak długo, aż zacznie gęstnieć. Dodajemy ser mascarpone i cukier puder i miksujemy do uzyskania gęstego gładkiego kremu.
Ananasa z puszki odsączamy i kroimy w drobną kostkę.
4. Biszkopt dzielimy na dwa blaty. Nasączamy ponczem dolny blat, pokrywamy grubą warstwą kremu. Układamy równomiernie pokrojonego ananasa i przykrywamy kolejną warstwą kremu. Na kremie układamy górny blat, nasączamy go i rozprowadzamy pozostały krem na bokach i górze tortu. Wyrównujemy. Boki tortu posypujemy płatkami migdałów. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
5. Zagotowujemy wodę z cukrem i gotujemy w niej liście tak długo, aż nasycą się cukrem (około pół godziny). Dolewamy wody, jeżeli syrop stanie się zbyt gęsty.
6. Zdobimy tort kwiatami z ananasa i gotowanymi w cukrze liśćmi, możemy też posypać suszonymi kwiatami chabra bławatka. Taką dekorację układamy na kremie nie wcześniej niż dwie do trzech godzin przed podaniem tortu. Ananasowe kwiaty szybko chłoną wilgoć, stają się miękkie i tracą nadany kształt.
Komentarze