Domowy zakwas buraczany do picia i do barszczu czerwonego
Zakwas z czerwonych buraków to zdrowy i orzeźwiający napój gaszący pragnienie. Napój z kiszonych buraków pełnych witamin, szczególnie warto pić jesienią i zimą. Taki naturalny zakwas jest odpowiedni do przygotowania czystego barszczu czerwonego, nie tylko wigilijnego.
Buraki kiszone mają dwa razy większą ilość witamin C i B niż przed ukiszeniem. Zakwas buraczany zawiera kwas mlekowy i błonnik, korzystnie wpływa na pracę jelit regulując ich florę bakteryjną, wspomaga trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Picie soku z buraków kiszonych zapobiega anemii, pomaga zwalczać niedokrwistość i obniża poziom złego cholesterolu. Buraki kiszone zawierają naturalne probiotyki - podobnie jak inne kiszonki- kapusta kiszona, czy ogórki kiszone. Zakwas warto pić podczas przeziębienia i po antybiotykoterapii.
Jak zrobić domowy zakwas buraczany
SKŁADNIKI
- 2 kg buraków czerwonych
- 3,5 - 4 litrów wody
- 5 łyżek majeranku
- 5 łyżek soli
- 3 łyżki cukru
- 3 ząbki czosnku
- 5 liści laurowych
SPOSÓB WYKONANIA
Gotujemy wodę i zostawiamy do ostudzenia.
Buraki myjemy, kroimy w plastry. Ząbki czosnku obieramy i przecinamy.
Układamy buraki w szklanym słoju lub garnku kamiennym, przesypując kolejne warstwy przyprawami.
Zalewamy wodą o temperaturze pokojowej. Od góry zakrywamy słój/kamionkę gazą i zostawiamy w temperaturze pokojowej.
Codziennie odkrywamy gazę i usuwamy pianę, która pojawia się na powierzchni zakwasu buraczanego. W tak przygotowanym zakwasie pleśń nie powinna się rozwijać.
Po 5-7 dniach (w zależności od temperatury otoczenia) zakwas powinien już być gotowy do spożycia. Zlewamy go przez sito do butelek czy słoików. Butelki możemy przechowywać w lodówce około miesiąca i pić po szklance dziennie przez 2-3 tygodnie.
Nadmiar zakwasu możemy pasteryzować. Po pasteryzacji kwas z buraków nie będzie miał już tych samych właściwości zdrowotnych, ale z pewnością będzie bardziej odpowiedni do przygotowania zup, niż kupiony w sklepie koncentrat buraczany. Zakwas jest odpowiedni do barszczu czerwonego i do barszczu ukraińskiego. Również kiszone buraki pozostałe z zakwasu nadają się do przygotowania zup.
Znajdziesz mnie tutaj:
Komentarze
Na szczęście woda w naszych domach ma coraz lepszą jakość, jednak nie w każdym domu z kranu leci woda, którą można spożywać bez przegotowania i nie wynika to tylko z jakości samej wody, ale też rur, którymi przepływa. Piję wodę niefiltrowaną prosto z kranu, bo fitrów nie używam i nikomu ich nie polecam, choćby dlatego, że mogą pogorszyć jakość wody i usuwają z wody cenne minerały, poza tym nie lubię jak woda ma kontakt z plastikiem. Zapewniam Cię, że czytelnicy mojego bloga nie kierują się ślepo przepisami, bo są świadomi tego, jaka woda jest w ich domach. Kiedy natomiast korzystają z mojego przepisu na jakiekolwiek ciasto, to przykładowo, mogą użyć więcej lub mniej cukru, bo sami wiedzą najlepiej czy lubią słodkie czy mniej słodkie ciasta. Nie zaznaczam w każdym przepisie, że można coś zmienić i zrobić inaczej.