Pigwowiec z cukrem do herbaty - bez gotowania
Owoce pigwowca zasypane cukrem, to bogate źródło witaminy C. Zimą można dodawać je do herbaty zamiast cytryny. Pigwowiec często mylnie nazywany jest pigwą.
Owoce pigwowca dojrzewają we wrześniu i październiku. Dojrzałe są żółte, twarde i gładkie. Mają cierpki, bardzo kwaśny smak i piękny intensywny aromat. Zbieramy je w październiku (można nawet po przymrozkach) z krzewów, które w kwietniu i maju obsypane kwiatami zdobiły ogród.
Pigwowiec jest naturalnym lekiem- wzmacnia odporność organizmu, dlatego warto z niego korzystać szczególnie jesienią i zimą.
Z dojrzałych owoców możemy robić syropy i nalewki, a dzięki dużej zawartości pektyn są odpowiednie do przygotowywania dżemów, konfitur czy galaretek. Nalewki możemy zrobić nawet z samych pestek.
Pigwowiec a pigwa
Pigwowiec i pigwa, to dwie różne rośliny. Błędnie pigwą nazywane są owoce pigwowca w wielu przepisach zamieszczonych w internecie. Zarówno z jednych jak i z drugich owoców możemy robić przetwory, jednak będą się one znacznie różniły ilością dodanego cukru.Okrągłe twarde owoce wielkości do 5cm, rosnące na krzewach, to zawsze owoce pigwowca.
Natomiast owoce pigwy będącej dużym krzewem lub drzewem są wydłużone i większe, kształtem zbliżone do gruszek.
Podobne do nich są jedynie owoce pigwowca chińskiego, ale tą roślinę możemy odróżnić po piłkowanych liściach.
Przepis:
Jeżeli zebrane owoce maja odcień zielony, to możemy je umieścić w kartonie z jabłkami. Po kilku dniach nabiorą żółtej barwy.Składniki
- owoce pigwowca
- cukier
Sposób przygotowania
Owoce pigwowca myjemy, ostrym nożem tniemy na ćwiartki i wydrążamy z nich gniazda nasienne.
Owoce mielimy w maszynce do mięsa i zasypujemy cukrem. Odstawiamy, aby puściły sok.
Po kilku godzinach zmielone owoce pigwowca przesypane cukrem nakładamy do wyparzonych małych słoików. Słoiki zakręcamy.
Jeżeli słoiczków z pigwowcem nie mamy zbyt dużo, to możemy wstawić je do lodówki i korzystać z ich zawartości na bieżąco.
Natomiast większą ilość pigwowca w słoikach trzeba pasteryzowć. Wystarczy jeżeli małe słoiki będziemy pasteryzować przez 10-15 minut. Tak utrwalone przetwory z pigwowca przechowujemy w piwnicy.
Przepis na syrop z pigwowca
Przepis na nalewkę z nasion pigwowca
Znajdziesz mnie tutaj:
Komentarze